Prozdrowotnie, aktywnie i artystycznie
24.04.2017

22 kwietnia Powiat Słubicki zorganizował Piknik Prozdrowotny, który był podsumowaniem projektu „Profilaktyka chorób układu krążenia i promocja zdrowego stylu w powiecie słubickim”. I chociaż pogoda nie zachęcała do wyjścia z domu, spora grupa mieszkańców przybyła na deptak już o godzinie 14.00. – Spędźcie ten dzień aktywnie i skorzystajcie z tego, co przygotowaliśmy – zachęcał starosta Marcin Jabłoński podczas otwarcia imprezy.

Event odbył się 22 kwietnia w godz. 14.00–20.00, na deptaku przy ulicy Jedności Robotniczej w Słubicach. Wydarzeniu towarzyszyło szereg imprez dodatkowych, tak aby każdy z mieszkańców mógł wybrać coś dla siebie. W tym dniu odbyło się kilka maratonów – biegowy, indoor cycling, taneczny, fizjoterapii, oraz kulinarny. A na amatorów artystycznych wrażeń czekał bogaty program na piknikowej scenie.

Ruszyliśmy maratonem!

Akcja prozdrowotna rozpoczęła się o godz. 11.00 w Collegium Polonicum, gdzie odbywał się maraton tańca, prowadzony przez tancerzy grupy BOHEMA. Na początku, nieśmiało „tańczyli walca” w kilka zaledwie par. Po godzinie maraton nabrał tempa, zarówno z powodu żywej salsy, jak i kolejnych uczestników, którzy zachęceni telewizyjną relacją na żywo, przybywali na zajęcia.

Potem gorące i szybkie rytmy zaczęły rozbrzmiewać w foyer Collegium Polonicum, gdzie na sstacjonarnych rowerach prowadzone były dynamiczne ćwiczenia w rytm specjalnie dobranej muzyki.

O 14.00 na deptaku zrobiło się głośno

Artyści szykowali się do występów, a starosta Marcin Jabłoński na powitanie mieszkańców powiatu ze sceny. Jako pierwszy, aby zachęcić mieszkańców do wspólnej zabawy, wystąpił chór Konsonans, potem na „parkiecie” przed sceną pojawiła się grupa tancerzy z BOHEMY. I chociaż było zimno, to oni w tanecznych i skąpych strojach rozgrzali publiczność w rytmach standardowych i latynoamerykańskich.

Zgromadzoną wokół sceny publiczność powitał gospodarz wydarzenia, starosta słubicki, Marcin Jabłoński. Podsumował działania projektowe i zachęcił mieszkańców do wspólnego świętowania. – Przez 25 miesięcy odbyło szereg akcji, wydarzeń, eventów – prozdrowotnych, sportowych, związanych ze zdrowym żywieniem. Ponad 4000 osób wzięło w nich aktywny udział. Mam nadzieję, że będziecie się Państwo dobrze bawić również dzisiaj, na pikniku, który kończy cały projekt – mówił M. Jabłoński.

Bitwa na 2 patelnie

Największa grupa uczestników pikniku dzielnie asystowała mistrzom gotowania. W szranki w bitwie o dwie patelnie stanęli Mariusz Szwed i Sylwia Biały, laureaci programów MasterChef i Hell’s kitchen. Od 14.00 pod namiotem, gdzie odbywała się bitwa, czuć było aromaty z całego świata. Oboje przyrządzili zdrowe dania, ze szczyptą egzotycznych przypraw. Tematyka pikniku związana była ze zdrowym stylem życia, dlatego też nasi wojownicy-kucharze przygotowali dla słubiczan 1000 porcji zdrowej tajskiej zupy oraz gulaszu z kaszą pęczak. – Jesteśmy oczarowani maratonem, możemy się przyglądać i podpatrywać, jak mistrzowie mieszają w „garach” – opowiadali mieszkańcy.  – To jest naprawdę pyszne, a połączenie smaków niesamowite. Koniecznie trzeba spróbować. Przychodźcie koniecznie, bo wszystko wam zjemy – uśmiechali się jedząc.

A na koniec BAJER-owanie

Piknik podsumowujący projekt miał charakter rodzinny i prozdrowotny. Mieszkańcy mogli wziąć udział w ciekawych przedsięwzięciach – dla aktywnych przygotowano maraton indoor cycling, maraton fizjoterapii, maraton tańca, słubicki maraton biegowy, oraz fitness ze sceny, który prowadziła instruktorka Anita Radkiewicz. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, kabaretu i występów lokalnych artystów. Na scenie pojawił się chór Konsonans, tancerze z grupy BOHEMA, TERAZ MY – KABARET z Sulęcina, reprezentowany przez słuchaczy Uniwersytetu III wieku. Pierwszy raz na scenie pojawił się także zespół wokalny, który powstał podczas realizacji zajęć muzycznych w ramach DNI AKTYWNEGO SENIORA.

Nieco później zrobiło się sentymentalnie, bo na scenie pojawili się Edyta Kręgiel z Piotrem Tamborskim. Potem dla zgromadzonej publiczności wystąpili WANIAN i MACIEK BARDEN. Na koniec w świat biesiadnych kawałków porwała słubiczan Kapela BAJER.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli portal slubice24.pl oraz telewizja HTS Słubice, która relacjonowała wydarzenie na żywo.

Organizatorem pikniku na zlecenie Powiatu Słubickiego był Słubicki Miejski Ośrodek Kultury. Piknik realizowany był w ramach projektu „Profilaktyka chorób układu krążenia i promocja zdrowego stylu życia w powiecie słubickim”, który jest finansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Programu Operacyjnego PL13: Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu. Kwota dofinansowania wynosi 3 092 757,00 zł.

< Sierpień 2018 >
Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Niedziela
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31